DOĞANIN İZİNDEKİ SANAT

İSTANBUL MODERN & İSTİNYEPARK
Çocuklar için Sanat Atölyeleri

İstinyePark, İstanbul Modern işbirliğiyle;
“Okula Dönüş” döneminde başlayan ve çocukları doğa, çevre, tasarım ve moda üzerine hayaller kurabilecekleri sanat atölyelerine davet eder.

Çocuklar kendilerine özel ayrılmış etkinlik malzemeleriyle katılım sağlayabilecekleri sanat atölyelerine üç ay boyunca her hafta sonu ev sahipliği yapar.

 

Çocuklar hayal dünyalarını, bu atölyelere özel tasarlanmış malzemeleri kullanarak, maketler, afişler, kostümler ve daha birçok sanat çalışmasına taşırlar.  

Senin Dünyan

18-19 Eylül / 25-26 Eylül

Çocuklar bitki ve şekillerinden, hayvan figürlerinden, doğal ve insan üretimi yapı siluetlerinden oluşan renkli baskıları, fotoğrafları ve yapışkanlı kâğıtları kullanarak hayallerindeki dünyanın maketini hazırlarlar. Önce şekiller oluşturur, boyar, keser ve ardından ahşap çubuklara yapıştırıp yuvarlak bir strafor zemine yerleştirirler. Çocukların hayal dünyalarından çıkan bu maketler, tüm canlıların uyum içinde yaşayabildikleri bir dünya fikrini sanat yoluyla görünür kılar.

Uçan Dostlar

2-3 Ekim

Çocuklar onlar için özel hazırlanan kartonları bir araya getirip renklendirerek kuşlar tasarlarlar. Göklerde süzülen kuşlara dair farkındalıklarını arttırmayı amaçlayan atölyede çocuklar, serçe, martı, karga gibi şehirde yaşayan kuşlardan ya da farklı türlerden ilham alarak tasarımlarını hazırlarlar.

Kutudaki Müze

9-10 Ekim

El yapımı, kartondan yapılan bir oyuncak tasarım atölyesidir. Müze kavramını düşünmeye davet eden bu etkinlikte çocuklar, sanatçılar gibi kartonlara heykel ve resimler oluştururlar. Mimarlar gibi müze binalarını görselleştirir, tıpkı küratörler gibi sergiler hazırlarlar. Çocukların hazırlayacakları bu müze kutusunda yer alan tüm sanat çalışmaları doğadan ilhamla hazırlanır. Çocuklar kesme ve boyama gibi uygulamalarla binalarını oluşturduktan sonra, kutuların içlerine konulacak sanat çalışmalarını tamamlar ve kutularını oluştururlar.

Kâğıttan Kostümler

16-17 Ekim

Renkler, lekeler ve farklı sanat malzemeleriyle hayal gücünü harekete geçiren bu atölyede çocuklar önce kostümlerinin formunu belirlerler. Doğadan ilham alarak şekiller oluşturur, kâğıtları keser, yeniden bir araya getirir ve eskiz mankenlerinin üzerine giydirirler. Ardından, tasarladıkları kostümü giyen bir figür için resim yaparak çalışmalarını tamamlarlar.

Neşeli Şapkalar

23-24 Ekim / 30-31 Ekim

Bu atölye çalışması çocukların doğadan ilham alan kartondan şapka tasarımları oluşturdukları bir atölye çalışmasıdır. Bu atölye, özel üretilen karton şablonların katlanarak şapka formlarına dönüştürülmesi ile başlar ve ardından çocuklar bu formlara istedikleri eklemeleri yaparak tasarımlarını tamamlarlar.

Çevreci Afişler

6-7 Kasım / 13-14 Kasım

Doğa, çevre ve biyolojik çeşitlilik konularına odaklanan bu atölyede, çocuklar çevrelerinde farkındalık yaratacak afişler tasarlarlar. Önce farklı geometrik ve organik şekillerde kesilmiş kâğıtlarla, afiş yapacakları yüzeyi düzenler, ardın yapışkanlı kâğıtlara çizimler yaparak ve boyayarak tasarımlarını tamamlarlar.

Doğanın İzleri

18-21 Kasım / 27-28 Kasım

Doğal nesnelerin gözlemlenmesine, izlerinden ve gölgelerinden yola çıkarak sanat çalışmaları yapılmasına odaklanır. Programa katılan çocuklar, içinden hangi doğal malzeme çıkacağını bilmedikleri bir adet kutu seçerek çalışmaya başlarlar. Çocuklar bu kutudan çıkan zencefil, kozalak, yaprak, odun parçaları ya da taş malzemesini büyüteçle incelerler. Doğal malzemelerin şekillerinden ve dokularından ilhamla resimler oluştururlar.

Karton Baskılar

4-5 Aralık / 11-12 Aralık

Doğa ve doğayla uyumlu kent manzaraları üretilen bir atölye çalışmasıdır. Çocuklar oluklu kartonlardan şehir görünümü oluşturan kalıplar hazırlayarak çalışmaya başlarlar. Kalıplarını boyayarak baskı uygulayıp manzara resimlerini tamamlarlar.

Yeni Yıl Kartları

18-19 Aralık

Çocuklar, şablonlar kullanarak doğayı konu alan şekiller üretip bu şekilleri eğlenceli yeni yıl kartlarına dönüştürler. Orman, su altı dünyası gibi temaları seçip hazırladıkları kartları günün hatırası olarak ya da sevdiklerine göndermek üzere yanlarında götürürler.

Yeni Yıl Maskeleri

25-26 Aralık

Atölyede çocuklar farklı açılardan resmedilmiş göz, kulak gibi öğeleri, yaprak, meyve gibi doğayı anlatan görsellerle birleştirerek yaratıcı bir bakışla bir araya getirir. Yeni yıl için doğa dostu maskeler tasarlarlar.

Takvim

Tarih İçerikler
18-19 Eylül Senin Dünyan
25-26 Eylül Senin Dünyan
2-3 Ekim Uçan Dostlar
9-10 Ekim Kutudaki Müze
16-17 Ekim Kağıttan Kostümler
23-24 Ekim Neşeli Şapkalar
30-31 Ekim Neşeli Şapkalar
6-7 Kasım Çevreci Afişler
13-14 Kasım Çevreci Afişler
18-21 Kasım Ara Tatil 4 Gün Doğanın İzleri
27-28 Kasım Doğanın İzleri
4-5 Aralık Karton Baskılar
11-12 Aralık Karton Baskılar
18-19 aralık Yeni Yıl Kartları
25-26 Aralık Yeni Yıl Maskeleri

SEARCH FOR ISTINYEPARK FOR BRANDS,
SERVICES AND MORE

SUBSCRIBE TO OUR NEWSLETTER

Get updates, special promotions and style news.